Rusko a Taliban - zajímavé signály
Sledujeme-li, uprostřed zrychlujících se událostí a zájmu světa,, co se děje v Afghánistánu od doby, kdy Taliban převzal kontrolu nad hlavním městem Kábul, existují náznaky, které pozorovatel nemůže přehlédnout. Není to jen proto, že se týkají důležitých mezinárodních stran, jako je Rusko.
Mohou však také předvídat velké geopolitické posuny ve strategické krajině v nadcházejícím období. Rusko, pro Afghánistán a Afghánce, není mezinárodní silou jako každá jiná, jak víme, vzhledem k odkazu sovětské intervence v této zemi.
Rusko, legitimní dědic bývalého Sovětského svazu, ale sleduje pragmatickou zahraniční politiku, která nenechává prostor ideologiím. Prezident Vladimir Putin jedná na základě ruských strategických zájmů, ať jsou kdekoli. Znaky a smířlivý tón vyměňované mezi Ruskem a afghánským Talibanem proto nevypadají vytržené z kontextu.
Přestože se Putinovo Rusko může sblížit a dokonce se spojit s těmi, které včera považovalo za nepřátele, skutečnost, že Taliban projevuje vůči Rusku tolik respektu, uznání a vstřícnosti, také odráží obavy, související se zahraničně politickou orientací hnutí v nadcházejícím období .
Rusko nedávno jmenovalo zvláštního zmocněnce prezidenta pro Afghánistán Zamira Kabulova, který je ředitelem druhého asijského odboru ruského ministerstva zahraničí. Jeho role byla v poslední době silně prosazována při řízení vztahů jeho země s Afghánistánem v období po odchodu USA (z Afghánistánu).
Jeho tvrzení, že Rusko nepotřebuje ze zahraničí rady ohledně toho, co dělat v Afghánistánu, je reakcí na prohlášení prezidenta Joe Bidena ohledně možné výzvy USA k dalším zemím, včetně Ruska, na podporu Afghánistánu.
"Nepotřebujeme vnější rady, co dělat," řekl Kabulov. Rozhodnutí v této záležitosti přijímá ruské vedení. "Tato pomoc (pro Afghánistán) je v současné době poskytována." Každý to ví. "
Rusko hodlá řídit své vztahy s Talibanem izolovaně od USA. Kabulov také v pořadu Russian Channel 1 uvádí důležité prohlášení: „Nevidíme žádné přímé ohrožení našich spojenců ve Střední Asii (Talibanem). Neexistuje ani jediný fakt, který by naznačoval opak, “řekl s tím, že„ Rusko má vybudovanou základnu a kontakty s Talibanem “.
"S Talibanem jsme v kontaktu už delší dobu," řekl. "Jde o to, že jsme již připravili základy pro rozhovory s novými úřady, toto je přínos ruské zahraniční politiky, který plně využíváme pro dlouhodobý prospěch Ruska."
Tato důležitá prohlášení jsou spojena s dalším Kabulovovým prohlášením, ve kterém vyjádřil moskevský optimismus ve vztazích mezi Ruskem a Afghánistánem po změně moci v Afghánistánu a řekl: „Není to jen moje naděje. Jsme o tom přesvědčeni."
Náš vztah budeme budovat na základě rovnováhy výsledků naší práce za posledních několik let, “řekl a odhalil své pokračující kontakty s mullou Abdul Ghani Baradarem, vedoucím politického byra Talibanu.
Z ruských reakcí lze vyvodit závěry, že sousedé Afghánistánu, včetně Ruska a Číny, již dlouho chápali, že Spojené státy plánují opustit Afghánistán a exportovat krize země do sousedních zemí.
Poslední dvě desetiletí byla poznamenána velkou strategickou chybou Spojených států, že nesla těžké břemeno kontroly situace na místě se všemi lidskými, materiálními, vojenskými a politickými náklady, které z toho vyplývají..
Odstoupení USA znamená nechat trn v oku sousedům Afghánistánu, zejména těm, kteří s ním mají kontroverzní problémy. Taliban je teoreticky v ideologickém rozporu s íránským šíitským režimem.
Je tedy zřejmé, že Rusko se již nějakou dobu plánuje zabývat současnou situací v Afghánistánu, vzhledem k prioritě otázky boje proti terorismu ve své zahraniční politice a jejímu závazku zajistit bezpečnost zemí. má kolektivní bezpečnostní dohodu a Rusko si uvědomilo, že Daesh se sídlem v některých státech severního Afghánistánu je pro tyto země nebezpečnější než hnutí.
Od prvních hodin svého vstupu do Kábulu zajišťovalo hnutí ruské velvyslanectví v Kábulu. Ruský velvyslanec potvrdil, že budovu ruské ambasády přísně střeží bojovníci Talibanu. Ocenil jejich výkon a starost o bezpečnost zaměstnanců ruského velvyslanectví v jejich hlavním městě.
"Ambasádu v současné době střeží velké množství bojovníků Talibanu." Zanechali velmi dobrý dojem. Rozumní, dobře vyzbrojení muži, kteří kolem budovy uložili těsný kordon, takže do našeho domu nemohli proniknout žádní teroristé ani blázni. “
Stručně řečeno, Rusko zřejmě pochopilo, že Spojené státy hodlají udělat z Talibanu trn ve vztazích Rusko-Čína. Zrychlilo své silné vztahy s ním, stejně jako Čína a další země. Můžeme tedy vidět mezinárodní a regionální geopolitický boj zuřící získat přízeň Talibanu v budoucnu.
La Russie et les talibans : des signaux intéressants
Pozn.: Přeloženo pomocí googlu...
Přišlo e-poštou
LS